Wstęp

Java Server Pages (JSP) jest technologią służącą do tworzenia dynamicznych stron WWW. JSP wchodzi w skład platformy J2EE, co oznacza, że produkty wspierające J2EE potrafią obsługiwać strony JSP. Obecna specyfikacja JSP ma numer 1.2 i opiera się na specyfikacji serwletów o numerze 2.3.

Zalety JSP:

Strona JSP to dokument tekstowy opisujący, jak przetwarzać żądanie (request), aby otrzymać odpowiedź (response). Dokument taki składa się z elementów HTML (lub XML) wzbogaconych przez dodanie składników pozwalających na dynamiczne generowanie zawartości strony. Elementy dodawane przez JSP to:

Zostaną one opisane w dalszej części prezentacji.

Strona JSP przy pierwszym uruchomieniu jest tłumaczona do serwletu, a następnie kompilowana. Przy obsłudze żądania wykonywany jest więc już skompilowany kod Javy. Aby uwzględnić tę różnicę, w specyfikacji wprowadzono podział na:

Strona JSP jest wykonywana w tzw. kontenerze JSP, który dostarcza jej usług wymaganych przez specyfikację. Kontener JSP może być modułem serwera WWW lub częścią serwera aplikacji. Musi obsługiwać protokół HTTP.

Strony JSP wypełniają te same zadania, które mogą być realizowane przez serwlety. Powstaje więc pytanie, dlaczego je wprowadzono i czy istnieją problemy, przy których JSP wykazuje przewagę nad serwletami?